spec. ortod. Barbara Czerwińska-Niezabitowska (Polska), dr n. med. Małgorzata Kulesa-Mrowiecka (Polska), spec. ortod. Anna Przybylska
Doktor Barbara Czerwińska-Niezabitowska* ukończyła z wyróżnieniem Oddział Stomatologii Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest specjalistką II stopnia stomatologii dziecięcej i ortodoncji.
Przez 25 lat prowadziła nadzór stomatologiczny, a przez kilka lat pełniła funkcję inspektora stomatologii ZOZ Kielce. Obecnie prowadzi indywidualną praktykę ortodontyczną, w której od roku 2003 zajmuje się leczeniem dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia (URNŻ). Pełni też funkcję kierownika specjalizacji z ortodoncji w akredytowanym ośrodku NZOZ Orto-Centrum w Kielcach.
Doktor Czerwińska-Niezabitowska przeprowadziła w Polsce kilkanaście szkoleń praktycznych i teoretycznych dotyczących dysfunkcji URNŻ oraz ich leczenia z zastosowaniem łuku twarzowego i artykulatora. Jest autorką książki „Diagnostyka i leczenie dysfunkcji URNŻ w ujęciu holistycznym”, w której zawarła całe swoje doświadczenie zawodowe oraz zdobytą przez lata wiedzę w tym zakresie; publikacja ukazała się w 2013 roku nakładem Fundacji Rozwoju Protetyki Stomatologicznej w Krakowie.
* UWAGA: Zastępstwo
Ze względów zdrowotnych doktor Czerwińska-Niezabitowska wyznaczyła zastępstwo do swojej części zajęć:
Doktor Anna Przybylska pełni funkcję kierownika NZOZ Orto-Centrum w Kielcach. Jako specjalista ortodonta zajmuje się również problemami dysfunkcji układu ruchu narządu żucia. Wraz z doktor Barbarą Czerwińską-Niezabitowską w ośrodku akredytacyjnym prowadzi szkolenia lekarzy w ramach specjalizacji z ortodoncji oraz szkolenia dotyczące dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Doktor Małgorzata Kulesa-Mrowiecka doktorat uzyskała na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła studia magisterskie z zakresu fizjoterapii CM UJ; obecnie w trakcie 5-letnich studiów z zakresu osteopatii.
Od roku 2003 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym oraz adiunktem w Instytucie Fizjoterapii Collegium Medicum UJ, a także wykładowcą na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz autorką publikacji i wystąpień z zakresu fizjoterapii układu ruchowego narządu żucia (URNŻ). Współpracuje z Universitat Internacional de Catalunya w Barcelonie oraz Universitat de Granada.
Przeprowadziła kilkanaście podyplomowych kursów teoretycznych i praktycznych z zakresu fizjoterapii w dysfunkcjach czaszkowo-żuchwowych. Wykłada m.in. przedmiot „Fizjoterapia stawów skroniowo-żuchwowych”, „Fizjoterapia w wadach postawy” oraz „Logopedia w fizjoterapii” dla studentów fizjoterapii Collegium Medicum UJ oraz UP w Krakowie.
Od roku 2004 doktor Kulesa-Mrowiecka prowadzi prywatną praktykę fizjoterapeutyczną oraz Centrum Rehabilitacji i Promocji Zdrowia CRMK; współpracuje również z zespołem gnatologicznym w prywatnych klinikach stomatologicznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia oraz The International Society of Physical and Rehabilitation Medicine, zawodowo interesując się szczególnie neurorehabilitacją, dysfunkcjami czaszkowo-żuchwowymi, posturologią, gnatologią i osteopatią.
Dysfunkcje układu ruchowego narządu żucia
Program
(1 dzień)
B. Czerwińska-Niezabitowska/A. Przybylska (zastępstwo)
- Diagnostyka różnicowa zaburzeń SSŻ wg J. Okesona
- Podejście biomechaniczne w zespołowym leczeniu dysfunkcji URNŻ
- Prezentacja przypadków własnych pacjentów dorosłych z dysfunkcją URNŻ z zastosowaniem szyn zgryzowych oraz terapii okluzyjnej w aspekcie kompleksowej współpracy ortodonty, protetyka, stomatologa ogólnego i periodontologa
- Terapia edukacyjna jako ważny element psychoterapii – kiedy kierować do specjalisty?
- Zasady Manualnej Funkcjonalnej Analizy (MFA) wg A. Bumanna i ich przydatność w praktyce lekarza dentysty – prezentacja, uwagi praktyczne
- Bity jako element szynoterapii w leczeniu ortodontycznym pacjentów z kompensacją objawów dysfunkcji
B. Czerwińska-Niezabitowska/A. Przybylska (zastępstwo) + M. Kulesa-Mrowiecka
- Praktyczny pokaz badania MFA, badania palpacyjnego mięśni oraz analizy posturalnej
- Przypadki leczenia ortodontycznego oraz współpraca z fizjoterapeutą w postępowaniu z pacjentem z dysfunkcją URNŻ
M. Kulesa-Mrowiecka
- Procedury diagnostyczne i terapeutyczne w fizjoterapii czaszkowo-żuchwowej
- Dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa, żuchwowo-gnykowa i ustno-twarzowa – rehabilitacja
- Ból w obszarze ustno-twarzowym, napięciowe bóle głowy i bóle klatki piersiowej związane z zaburzeniami SSŻ – wnioskowanie kliniczne
- Odcinek szyjny kręgosłupa – diagnostyka i elementy terapii z respektem dla SSŻ
- Współpraca w zespole wielospecjalistycznym w przypadku występowania zaburzeń URNŻ – 7 kroków do podjęcia decyzji o konsultacji
- Zasady współpracy stomatologa, fizjoterapeuty, neurologa, laryngologa, logopedy, psychologa, okulisty i chirurga szczękowego w leczeniu pacjentów z dysfunkcją czaszkowo-żuchwową
- Test końcowy
NAGRANIA: Prowadzące nie wyrażają zgody na rejestrowanie prezentacji (z wyjątkiem części praktycznej), natomiast do całości materiału przewidziany jest konspekt.
Osoby zainteresowane ortodoncją zapraszamy na ww. program w 3-dniowym pakiecie wraz z kursem „XIV sesja IAO w Polsce”.
e-FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: przekierowanie automatyczne po zaznaczeniu w tabeli wybranego terminu (okienko w kolumnie „Koszyk” po prawej) i kliknięciu „DODAJ”, a następnie „Złóż zamówienie”.
Rozkład godzinowy (orientacyjnie):
piątek: 10:00–19:00 (w tym 3 przerwy)
dla zainteresowanych pakietem, dodatkowo „XIV sesja IAO w Polsce”
sobota: 10:00–18:00
niedziela: 9:00–16:00
Recepcja kursu od godz. 9:00.
Cena kursu obejmuje:
- uczestnictwo w kursie
- ewentualne materiały kursowe
- zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w kursie
- posiłki w trakcie kursu (przerwy kawowe + lunch/obiad)
Kurs 1-dniowy. Kolejność tematów w programie może ulec zmianie. Zgodnie z wymogami akredytacyjnymi, zakończenie zajęć krótkim testem z całego zakresu materiału.
Regulamin szkoleń w pełnej wersji na naszej stronie internetowej w zakładce Regulamin.