05 sierpnia 2009, śr 15:50

Film jest rejestracją blisko godzinnego wywiadu, jakiego udzielił nam doktor Marcin Dolecki, Rondeau Seminars Instructor of Orthodontics oraz IAO Senior Instructor. W toku wywiadu poruszane jest bardzo szerokie spektrum tematów – historia idei wprowadzenia leczenia ortodontycznego do praktyki ogólnej; schorzenia, które są powiązane z wadami zgryzu oraz dysfunkcjami SSŻ; chirodoncja; bezdech senny i inne. Wywiad jest podzielony na 6 odcinków, a ich tematyka jest następująca:

Odcinek 1: Historia powstania kursów „Ortodoncja dla dentystów ogólnych”, International Association for Orthodontics i IAO POLSKA.

Odcinek 2: Jak powinien być przygotowany dentysta ogólny przed przystąpieniem do kursów „Ortodoncja dla dentystów ogólnych”; czego uczymy się podczas szkoleń; czym może grozić rutynowe usuwanie „czwórek”?

Odcinek 3: Na co zwrócić uwagę u pacjenta zjawiającego się w gabinecie; dlaczego ważne jest wczesne leczenie czynnościowe; jak „krzywi się” człowiek; jakie są objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i jak pacjent próbuje się z tego leczyć; żywieniowa geneza alergii.

Odcinek 4: Czym jest chirodoncja i kim jest Robert Walker; regulacja ciała; co obejmuje kurs „Ortodoncja neuromuskularna”; jakie wsparcie uzyskują absolwenci kursów IAO POLSKA; epigenetyka w ortodoncji (poszerzanie dróg oddechowych, odmładzanie twarzy, aparat Homeoblock™).

Odcinek 5: Diagnostyka i leczenie chrapania oraz bezdechu sennego; w jakim wieku sprawdzać ewentualne wady ortodontyczne i na co zwrócić uwagę u każdego z nas; wstęp do dyskusji o usuwaniu zębów w trakcie leczenia ortodontycznego.

Odcinek 6: Ekstrakcja zębów – ciąg dalszy; w jakim kierunku rośnie twarzoczaszka; jakie zęby usuwać, jeśli jest to konieczne, zwłaszcza w przypadkach przodozgryzu; kwestia ryzyka przy usuwaniu dolnych „ósemek”.

Inne wywiady z tej serii:

II wywiad z doktorem Marcinem Doleckim (wideo, lato 2011 r.)

Wywiad z dr n. med. Wiesławą Stopińską (wideo, jesień 2012 r.)