11 października 2012, czw 15:56

Wywiad z autorką książki Medycyna między Wschodem a Zachodem, dr n. med. Wiesławą Stopińską, na temat znaczenia podejścia holistycznego w stomatologii. Film jest rejestracją naszego spotkania z września br.

Część 1:

Część 2:

Część 3:

Część 4:

Dr n. med. Wiesława Stopińska jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie (wydział lekarski ukończyła w roku 1983). W roku 1987 uzyskała specjalizację z pediatrii, a w 1992 z medycyny ogólnej pełniąc kolejno funkcje: młodszego asystenta, starszego asystenta szpitala, wreszcie dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w rodzinnym mieście Sierpc.

Jako lekarz-praktyk obroniła w 1995 r. pierwszą w Polsce pracę naukową w dziedzinie naturalnych metod leczenia. Wraz z mężem Wojciechem utworzyła w 1998 r. i prowadzi do chwili obecnej zakład leczniczy – Zespół Lekarzy Specjalistów, wpisany do ewidencji w roku 2002 jako pierwszy niepubliczny zakład opieki zdrowotnej w Sierpcu.

W dziedzinie propagowania zdrowia ma na swoim koncie działalność pedagogiczną i edukacyjną, publikacje prasowe oraz udział w programach PR i TV, recenzję do książki Paula Pitchforda Odżywianie dla zdrowia. W 1995 r. wydała książkę Medycyna między Wschodem a Zachodem.

W prezentowanym wywiadzie szeroko opisuje, jako szalenie świadomy pacjent doktora Marcina Doleckiego, jakie ciężkie schorzenia najczęściej mają za swoją przyczynę wadę zgryzu i postawy, a co za tym idzie, braki zrównoważenia mózgu i pnia mózgu oraz zakłócenia funkcjonowania całego organizmu: od bólów głowy i kręgosłupa poprzez niedowład kończyn, zakłócenia hormonalne, zaburzenia neurologiczne całego ciała – a wszystko z powodu zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego, przekrzywionej płaszczyzny zgryzu względem podstawy czaszki i asymetrii czaszki. Doktor Stopińska opowiada też o drodze, jaką sama musiała przejść, zanim trafiła do gabinetu doktora Doleckiego; wyjaśnia, jak z perspektywy pacjenta wygląda leczenie chirodontyczne i jakie daje wyniki.

Inne wywiady z tej serii:

I wywiad z doktorem Marcinem Doleckim (wideo, lato 2009 r.)

II wywiad z doktorem Marcinem Doleckim (wideo, lato 2011 r.)